6 knifi, kā izdzīvot Helovīna laikā

Lai arī tie nav mūsu nacionālie svētki, tomēr cilvēkiem taču patīk izklaidēties un jautri pavadīt laiku – tādēļ ik gadu arī daudzi cilvēki Latvijā atzīmē Helovīnu. Jo tā taču ir diena, kad daudzi bērni (un ne tikai) var saņemt un ēst saldumus! Un pēc tam var būt daudz darba zobārstiem…

Tādēļ mēs piedāvājam “pareizas konfekšu ēšanas” padomus – lai Helovīna svinēšana nepārvērstos par nepieciešamību pavadīt ilgas stundas pie zobārsta. Starp citu, atklāsim noslēpumu – šie padomi ir universāli, un “darbojas” arī ikdienā.

11326024_260278177479042_1451991634_n

Izvēlieties īsto brīdi saldumu ēšanai

Konfektes un saldumi jāēd uzreiz pēc pamatmaltītes ieturēšanas, jo siekalas, kas izdalās ēšanas laikā, palīdzēs “izskalot” kaitīgās baktērijas no mutes dobuma ātrāk. Savukārt dažādas “konfekšu un saldumu uzkodas” starp ēdienreizēm, tieši pretēji, ļoti slikti ietekmēs mūsu zobu veselību, jo mutes dobumā būs maz siekalu, kas palīdz mazināt baktēriju daudzumu.

Košļājiet košļājamo gumiju bez cukura

Aptuveni 15-20 minūtes pēc maltītes beigām pakošļājiet košļājamo gumiju bez cukura – tā veicinās siekalu izdalīšanos un padarīs efektīvāku mutes dobuma “pašattīrīšanās” procesu.

Izvēlieties “pareizās” konfektes

Šokolādes konfekte, kuru uzreiz var apēst, ir labāka, nekā sūkājamās vai košļājamās konfektes, kuras mēs ilgi turam uz mēles un zobiem. Jo ilgāka ir cukura bagātas pārtikas atrašanās uz zobu un mēles virsmas, jo vairāk baktēriju savairojas un jo lielāks ir kariesa rašanās risks.

Izvairieties no cukuru saturošajiem dzērieniem

Konfektes kopā ar kādu saldo, gāzēto limonādi? Nekādā gadījumā! No limonādēm un saldinātajiem dzērieniem vispār pēc iespējas jāizvairās – kā mēdz teikt, jālieto ļoti mēreni. Bet kopā ar konfektēm un lielos daudzums šāda kombinācija vispār ir “nāvējoša” mūsu zobiem.

Tīriet zobus divas reizes dienā

Zobi jātīra divas reizes dienā – no rīta un vakarā, vismaz divas minūtes katrā tīrīšanas reizē. Vakarā zobus noteikti “izdiegojiet” ar zobu diegu, lai iztīrītu zobu starpas – vietu, kur ar zobu birsti piekļūt nav iespējams. Neaizmirstiet mainīt zobu birsti ik pēc katriem trim-četriem mēnešiem vai ātrāk, ja birstes sari jau ir nolietojušies. Veca zobu birste neļaus kvalitatīvi iztīrīt zobus.

Apmeklējiet zobārstu regulāri

Vizīte pie zobu higiēnista vismaz vienu reizi gadā (piemēram, katru gadu pēc Helovīna svinēšanas J) ļaus laikus pamanīt iespējamās zobu problēmas un novērst tās bez ilgām un sarežģītām zobārstniecības procedūrām. Higiēnists arī pilnībā iztīrīs zobus no kaitīgajām zobu aplikuma baktērijām un zobakmens.

Lai Helovīns izvēršas garšīgs, bet samērīgs un ar veseliem zobiem arī pēc tā!