Endodontiskā pārārstēšana

Endodontiskā pārārstēšana ir atkārtota zobu kanālu tīrīšanas procedūra. To nepieciešams veikt gadījumos, ja pirmreizējā endodontijas procedūra ir bijusi neveiksmīga, ja endodontija nav nodrošinājusi pilnīgu iekaisuma likvidēšanu zem zoba saknes (žokļa kaulā) vai iekaisuma process atsācies pēc ilgāka laika. Iekaisuma process var attīstīties dziļāk pacienta žokļa kaulā, veicinot zoba sāpes un kustīgumu. Minētās problēmas, laicīgi nenovērstas, var izraisīt pilnīgu zoba zaudēšanu.

Endodontisko pārārstēšanu nepieciešams veikt:

  1. Ja pirmreizējās endodontijas laikā zoba kanāls nav bijis līdz galam sapildīts ar gutaperču, un tādēļ zoba kanālā palikušo baktēriju dēļ ir sācies iekaisuma process zem saknes (žokļa kaulā).
  2. Zoba kanālu fizioloģisko īpatnību dēļ (līki zoba kanāli, kanāli ar atzarojumiem, aizaudzis kanāls), kā rezultātā zoba kanāls palika līdz galam nesapildīts vai netika konstatēts.
  3. Zoba restaurācija nav bijusi veiksmīga, tika skarti zoba mīkstie audi un rezultātā attīstījies iekaisums.

Endodontiskās pārārstēšanas procedūra:

  1. Tiek veikts zoba un žokļa kaula rentgens, lai konstatētu iekaisuma procesu.
  2. Zobārsts no pārārstējamā zoba kanāla izņem pildījumu (gutaperču, zobārstniecības cementu vai pastu).
  3. Pārārstējamā zoba kanāls tiek mehāniski attīrīts un ķīmiski apstrādāts.
  4. Zoba kanāls tiek sapildīts ar medikamentiem un noslēgts ar pagaidu plombu uz 2-4 nedēļām.
  5. Pēc norādītā laika zoba kanālu sapilda ar gutaperču un veic RTG novērošanu (pēc 1 mēneša, 3 mēnešiem un 6 mēnešiem). Ja iekaisums žokļa kaulā sāk mazināties, var uzsākt tālāko zoba kroņa atjaunošanu.