Zobu labošana grūtniecības laikā

Grūtniecība ir īpašs laiks sievietes dzīvē, kura laikā rūpēs par gaidāmo mazuli visbiežāk izmainās gan topošo māmiņu dzīvesveids, gan ēšanas paradumi. Grūtniecības iespaidā mainās arī organisma imūnsistēmas darbība, kā rezultātā sievietes organisms var kļūt uzņēmīgāks pret dažāda veida slimībām un infekcijām. Minētie faktori ietekmē arī zobu veselību, tādēļ topošajām māmiņām īpaši svarīgas ir rūpes par labu mutes dobuma higiēnu, vismaz vienu-divas reizes grūtniecības laikā apmeklējot zobu higiēnistu.

Kā izmainās zobu veselība grūtniecības laikā?

Ēšanas paradumu maiņa (biežākas ēšanas reizes, vairāk sāļu un saldu pārtikas produktu uzturā), hormonu līmeņa paaugstināšanās organismā un organisma imūnsistēmas pavājināšanās veicina pastiprinātu aplikuma un zobakmens veidošanos ap zobiem, kā arī smaganu asiņošanu. Grūtniecības laikā nedaudz mainās arī siekalu sastāvs, un siekalas nespēj tik efektīvi attīrīt mutes dobumu no kaitīgajām baktērijām. Tādēļ topošajām māmiņām ļoti svarīgas ir rūpes par zobu veselību gan mājās (zobu tīrīšana, zobu diega lietošana), gan profesionāla zobu higiēnas procedūra. Zobārsta apmeklējums ļaus arī kontrolēt kopējo mutes dobuma veselības stāvokli, laikus novēršot nopietnu zobu problēmu rašanos. Grūtniecības laikā tas ir īpaši svarīgi, jo laikus nenovērsts iekaisums un infekcija mutes dobumā var nelabvēlīgi ietekmēt arī mazuļa veselību.

Grūtniecības laikā ieteicams:

  • Lietot fluoru saturošas zobu pastas – tās stiprina zobu emalju, kas grūtniecības laikā kļūst jūtīgāka, un veicina kalcija saglabāšanos zobu emaljas sastāvā. Pēc ārsta ieteikuma var lietot arī fluora tabletes.
  • Lietot kalciju saturošus preparātus – tie nepieciešami gan zobu emaljas stiprināšanai, gan veselīgai mazuļa attīstībai.
  • Viena no grūtniecības laikam raksturīgajām iezīmēm, kas galvenokārt rodas pastiprinātas hormonu veidošanās ietekmē, var būt slikta dūša no rīta. Šādā gadījumā, kuņģa sula nonāk saskarē ar zobu emalju un pastiprināti iedarbojas uz to, izmainot zobu emaljas pH līmeni. Tādēļ, ja ir bijusi slikta dūša, stundu pēc tam ieteicams netīrīt zobus, lai pastiprināti netraumētu zobu emalju.
  • Nepieciešamības gadījumā zobu labošanas procedūras topošajām māmiņām vēlams veikt grūtniecības otrajā trimestrī, šajā laikā īpaši svarīgi ir veikt arī zobu higiēnas procedūru. Zobārsts, izvērtējot topošās māmiņas zobu stāvokli un problēmas nopietnību, ieteiks piemērotāko risinājumu – veikt zobu labošanu vēl grūtniecības laikā vai arī sagaidīt mazuļa piedzimšanu.
  • Ja ir nepieciešama zobu labošana, tiek pielietota speciāla anestēzija, kas neietekmē grūtniecības procesu un nekaitē māmiņas un mazuļa veselībai.

Grūtniecības laikā nav ieteicams un neveic:

  • Zobu implantācijas procedūru, jo tā ir sarežģīta ķirurģiska manipulācija, kas var radīt paaugstinātu stresa līmeni un radīt risku grūtniecībai. Procedūru var atlikt un plānveidīgi veikt pēc grūtniecības.
  • Zobu fotobalināšanu vai mājas balināšanu, jo grūtniecības laikā zobu emalja ir jūtīgāka, un zobu balināšanas procedūra to vēl vairāk pastiprina.
  • Zobu higiēnas procedūru, izmantojot ultraskaņas aparātu – vibrācijas, kas rodas ultraskaņas iedarbībā var nelabvēlīgi ietekmēt mazuļa veselību.
  • Zobu sāpju un citu problēmu gadījumā lietot spēcīgus medikamentus un antibiotikas bez ārsta norādījuma. No pretsāpju medikamentiem grūtniecības laikā topošajai māmiņai un mazulim mazāk kaitīgi ir paracetamolu saturošie medikamenti, ja lietoti saprātīgi. Zobu sāpju gadījumā vēlams izmantot dabīgos līdzekļus mutes skalošanai.