Nakts kape: vai tā man ir vajadzīga?

Jebkuram cilvēkam, kuram nācies saskarties ar dažādu stomatoloģisko problēmu risināšanu, ir būtiski saglabāt sasniegto rezultātu. Apskatīsim, kas var traucēt sasniegtā rezultāta saglabāšanai?

Zobus bojājoša iedarbība

Dažas nekontrolētas fiziskas iedarbības var sabojāt jaunos un skaistos zobu kronīšus. Viens no šīs iedarbības cēloņiem – bruksisms – zobu griešana, kas rodas žokļa muskuļu nekontrolētas un spēcīgas saspiešanas rezultātā. Visbiežāk šis stāvoklis rodas, kad cilvēks guļ un nevar sevi kontrolēt. Turklāt spēks, ar kādu žokļa muskuļi saspiežas, parasti ir krietni lielāks par parasto, kas rodas, piemēram, graužot cietu pārtiku.

Tā rezultātā paaugstinās ne tikai veselo zobu, bet arī restaurēto zobu bojājumu risks – emaljas nodilums, lūzumu un plaisu rašanās, kā arī protēžu un venīru bojājumi, kas var izpausties kā salūšana vai nokrišana no zoba virsmas. Tādēļ, lai izvairītos no minētajām problēmām, ir ieteicams izmantot speciālas aizsargierīces, kas noturēs sakodiena slodzi un spiedienu, neļaujot rasties zobu bojājumiem.

night-guard-for-grinding

Drošībā

Kape – tā ir speciāla stomatoloģiska konstrukcija, kas domāta zobu kronīšu aizsardzībai (gan parasto, gan uz implantiem esošo) no dažādām fiziskām iedarbībām.

Kapes priekšrocības:

 • Pasargā emalju no nodiluma
 • Novērš zobu lūzumus un sabrukšanu
 • Mazina slodzi uz žokļa locītavu spazmu gadījumā
 • Profilaktiski novērš zobu kustīgumu
 • Mazina žokļa muskuļu sāpes
 • Pasargā stomatoloģiskās konstrukcijas no bojājumiem un salūšanas.

Galvenais šīs ierīces uzdevums – pasargāt žokļa locītavas no lielas slodzes un pasargāt zobus vai protēzes no spiediena un nodiluma. Šāda “blīve” ir izturīga pret dažādām slozēm un neļauj zobiem cieši sakļauties brīdī, kad notiek nekontrolēta sejas un žokļa muskulatūras spazma.

Kape ir caurspīdīga un izņemama, speciālas formas uz zobiem uzvelkama plāksnīte, kas izgatavota no hipoalerģiska un izturīga biopolimēra materiāla. Kapi ieteicams izgatavot individuāli, ņemot vērā zobu nospiedumu, lai kape pilnībā atbilstu pacienta anatomiskajām īpašībām. Šādā gadījumā konstrukcija neradīs nepatīkamas sajūtas tās nēsāšanas laikā un netraucēs miega laikā.

Standarta universālās kapes, kas tiek pārdotas aptiekās, nav apveltītas ar šādām īpašībām. To izmantošanas laikā spiediena spēks uz žokli tiek sadalīts nepareizi, tādējādi nenodrošinot zobu un zobu kronīšu pietiekamu aizsardzību. Atšķirībā no breketēm, kapi ir viegli uzvilkt un noņemt – to var darīt patstāvīgi pēc nepieciešamības.

Starp citu, kape ir nepieciešama arī cilvēkiem, kuri veic ortodontisko ārstēšanos, piemēram, tiem, kas valkā breketes sakodiena korekcijas nolūkos. Pēc brekešu nēsāšanas pārtraukšanas problēmas risinājums vēl nav pienācis, jo rezultāts ir jānostiprina. Lai sakodiens neatgrieztos sākotnējā stāvoklī, nepieciešama “atbalsta terapija” – nakts ortodontiskās kapes jeb reteinera lietošana. Tieši šī kape palīdzēs saglabāt sakodienu labā stāvoklī.

Pēc brekešu nēsāšanas pārtraukšanas kape būs jānēsā pēc iespējas biežāk, piemēram, vairākus mēnešus miega laikā. Ja jūs nevēlaties, lai jūsu pūles ceļā uz ideālo smaidu nebūtu veltīgas, ņemiet vērā zobārsta rekomendāciju un valkājiet ortodontisko nakts kapi visa zobārsta norādītā perioda laikā.

Kapes nepieciešamas:

 • Pacientiem ar bruksismu
 • Pacientiem ar protēzēm un kronīšiem
 • Cilvēkiem pēc brekešu noņemšanas
 • Sportistiem, kuru aktivitātes ir saistītas ar potenciālu risku gūt žokļa traumas
 • Cilvēkiem ar sasprindzinātu žokļa locītavu

Ja jums ir zobu griešanas problēma nakts laikā, bet ir uzlikti vai plānojat uzlikt zobu kronīšus, lūdzu, konsultējieties ar ārstu par nakts kapes izmantošanu. Tieši nakts kapes palīdzēs kotiģēt šo stāvokli un pasargāt zobus, žokļa locītavas un dārgas protēzes no bojājumiem.

14.07.2016

Dalīties