Nebaidieties no rentgena!

No X stariem vairs nav jābaidās – mūsdienu rentgeni ir fantastiski ātri un rada mikroskopisku apstarojumu. Bez tā pat vislabākais zobārsts apskates laikā redz tikai 50% no zoba – pārējos 50% sedz smaganas un kauls.

panoramas rentgens dental art

Zobu rentgenogramma nepieciešama:

  • kariesa diagnostikā un ārstēšanā;
  • zobu sakņu kanālu ārstēšanā;
  • zobu ķirurģijā;zobu protezēšanā un implantācijā;
  • ortodontiskajā ārstēšanā.

Tā ir tikai daļa no stomatoloģiskām procedūrām, ko nav iespējams kvalitatīvi veikt bez laba rentgenuzņēmuma. Piemēram, neviena cita diagnostikas metode neļauj uzzināt, vai žokļa kaula stāvoklis ir pietiekami labs, lai tajā uzreiz ievietotu implantu, vai arī tāds, kas prasa papildu sagatavošanos.

Gadījumos, kad problēma ir skārusi tikai vienu zobu, ārsts nozīmē tā saucamo mazo rentgenu, kas uzņem atsevišķu zobu attēlu. Savukārt fundamentālāku procedūru gadījumā tiek veikts panorāmas rentgens, kas ļauj iegūt visa žokļa attēlu. Tajā var ieraudzīt, kāds ir zobu savstarpējais novietojums, novērtēt kaulu stāvokli, kā arī noskaidrot iepriekšējo stomatoloģisko procedūru rezultātu, un, ja nepieciešams, to arī izlabot.

Klīnikā “Dental Art” pacientu labā strādā mazais Kodak CS 2200 rentgenaparāts un panorāmas rentgenuzņēmumu iekārta Carestream 8100. Attēls tiek iegūts uzreiz pēc procedūras. Tas ir ērti glabājams un pieejams faila veidā, kā arī izmantojams specializētās datormodelēšanas programmās. Rentgens ļauj rūpīgi izplānot implantēšanas un citu operāciju rezultātu.

Kodak CS 2200 rentgenaparāts ir ražots ASV, Carestream 8100 – Francijā. Abi rentgenogrāfi ne tikai atbilst stingrajiem medicīnas iekārtu normatīviem, bet arī izmanto jaunākās rentgenattēlu uzņemšanas tehnoloģijas.

Ārstiem tās spēj nodrošināt visaugstākās izšķirtspējas attēlus, kas nepieciešami maksimāli precīzam darbam. Pacientiem tas garantē minimālu apstarošanas iedarbību. Piemēram, lai uzņemtu pilnu zobu panorāmu, rentgenaparātam ir vajadzīgas nieka 10 sekundes. Apstarojuma deva, ko saņem pacients šādas procedūras laikā, ir līdzīga tai, ko cilvēks uzņem, pavadot aptuveni divas stundas pie datora monitora vai televizora. Savukārt, pavadot trīs stundas lidmašīnā, cilvēks saņem aptuveni 40 reizes lielāku apstarojuma devu.

Zobu rentgenuzņēmumus ir atļauts veikt pat topošajām māmiņām no 20 grūtniecības nedēļas. Mūsdienu rentgenapskates ir tik saudzīgas, ka no tām noteikti nav jābaidās un jāizmanto tās visefektīvākajai savu zobu veselības atjaunošanai.