Panorāmas rentgens

Ortopantomogramma jeb digitālais panorāmas rentgens
panoramas rentgensLai precīzi konstatētu pacienta zobu veselības stāvokli un noteiktu nepieciešamos ārstēšanas veidus, neatņemama zobārstniecības procedūra ir zobu rentgena veikšana. Gadījumos, kad pacientam nepieciešama tikai dažu zobu ārstēšana, zobārsts var veikt parasto, digitālo rentgenu, kas ļauj izvērtēt viena-divu zobu veselības stāvokli, un uzsākt ārstēšanas procesu.
Taču gadījumos, kad pacientam nepieciešamas nopietnas zobārstniecības procedūras, parastais rentgens nevar nodrošināt zobārstam visu nepieciešamo informāciju par pacienta zobu un sakodiena stāvokli, kā arī kopējo žokļa veselību. Šādos gadījumos nepieciešams digitālais panorāmas rentgens jeb ortopantomogramma, kas, salīdzinot ar parasto rentgenu, vienotā attēlā sniedz zobārstam plašāku un detalizētāku informāciju par pacienta zobu un mutes dobuma veselības stāvokli un sniedz iespēju sastādīt optimālo ārstēšanas plānu.

Ortopantomogramma obligāti jāveic pirms:

  • Ķirurģiskajām zobārstniecības procedūrām – zobu ekstrakcijas un zobu implantācijas
  • Zobu protezēšanas
  • Ortodontiskās ārstēšanas
  • Zobu labošanas

Panorāmas rentgena sniegtās iespējas:

  • Zobārsts vienotā attēlā var redzēt visu zobu un žokļa kaula veselības stāvokli, ko parastais rentgens nevar nodrošināt.
  • Ar panorāmas rentgena palīdzību zobārsts var izvērtēt pacienta zobu sakņu, zobu kanālu un žokļa kaula stāvokli (augstumu un blīvumu).
  • Panorāmas rentgens ļauj konstatēt virsskaita zobus (ja zobu vairāk, nekā fizioloģiski paredzēts), neizšķīlušos un „iestrēgušos” zobus, kā arī zobu rindas un sakodiena stāvokli.
  • Panorāmas rentgens ļauj konstatēt iekaisuma procesus mutes dobumā, cistas, periodontālās saslimšanas, žokļa locītavu stāvokli, kā arī onkoloģiskās saslimšanas.
  • Panorāmas rentgens ļauj zobārstam sastādīt ļoti precīzu ārstēšanas plānu, kā arī laika gaitā detalizēti kontrolēt iespējamās izmaiņas pacienta zobu un žokļa kaulu struktūrā.

Pacientiem iesakām izmantot iespēju un pārbaudīt mutes dobuma un zobu veselību ar panorāmas rentgena palīdzību. Veicot panorāmas rentgenu profilakses nolūkos reizi gadā, pacientam ir iespēja detalizēti iepazīties ar savu zobu un mutes veselības stāvokli, nepieciešamības gadījumā laicīgi uzsākot ārstēšanu un novēršot zobu veselības problēmas.