Anestēzija zobārstniecībā

Lai pacientam nodrošinātu nesāpīgu zobārstniecības procedūru norisi, mūsdienu zobārstniecība piedāvā efektīvas anestēzijas metodes. Zobārstniecības procedūras parasti tiek veiktas zem vietējās (lokālās) anestēzijas, kas uz noteiktu laiku padara nejūtīgu ārstējamo vietu. Pirms stomatoloģiskās manipulācijas zobārsts pacientam veic anestēzijas injekciju. Stomatologam tas ļauj droši veikt nepieciešamo zobārstniecības procedūru, bet pacientam maksimāli izvairīties no nepatīkamām, sāpju sajūtām zobārstniecības procedūras laikā.

Anestēzijas procedūra

Pirms anestēzijas injekcijas zobārsts var veikt arī virsmas anestēziju, noklājot injekcijas vietu ar speciālu anestezējošo vielu, kas mazina gļotādas jūtīgumu. Anestezējošās vielas ievades vietu un apjomu nosaka zobārsts atkarībā no ārstējamā zoba atrašanās vietas mutes dobumā, kā arī pacienta dzimuma un ķermeņa uzbūves. Adata, ar kuru tiek injicēta anestezējošā viela, ir ļoti tieva, tādēļ pacients parasti neizjūt nopietnu diskomforta sajūtu injekcijas laikā. Atkarībā no pacienta vecuma un vispārējā veselības stāvokļa zobārsts izvēlas katram pacientam piemērotāko anestēzijas veidu.

Anestezējošie medikamenti:

  1. Artikaīns. Visbiežāk pielietotais anestēzijas līdzeklis mūsdienu zobārstniecībā. Anestezējošā viela ļoti ātri sāk iedarboties – ap 2 minūtēm pēc injekcijas. Injicējot pacienta augšžoklī, ļauj saglabāt nejūtīgumu līdz 2 stundām, apakšžoklī – 4-5 stundas. Tā kā anestezējošais līdzeklis satur adrenalīnu, tas netiek pielietots zobārstniecības procedūru veikšanai vecāka gadagājuma cilvēkiem, grūtniecēm, kā arī cilvēkiem ar asinsspiediena un sirds problēmām.
  2. Mepivakaīns. Līdzeklim ir ilgāks iedarbības sākuma laiks (3-5 minūtes), kā arī mazāks kopējās iedarbības laiks. Veicot anestēziju pacienta apakšžoklī, mepivakaīns ļauj saglabāt nejūtīgumu 3-4 stundas, bet augšžoklī – 1-1,5 stundas. Mepivakaīns kā anestezējošā viela nesatur adrenalīnu un parasti tiek pielietota, veicot zobārstniecības manipulācijas vecāka gadagājuma cilvēkiem, grūtniecēm, kā arī cilvēkiem ar sirds un asinsspiediena problēmām.
  3. Lidokaīns. Šo anestezējošo līdzekli visbiežāk pielieto bērnu zobārstniecībā. Lidokaīna iedarbības laiks un ilgums ir tāds pats kā mepivakaīnam. Arī šis anestezējošais līdzeklis nesatur adrenalīnu, taču ķīmisko īpašību dēļ ir piemērotāks anestēzijas līdzeklis bērniem.

Pacientam pirms zobārstniecības procedūru uzsākšanas noteikti jāinformē zobārsts par savu veselības stāvokli, lai zobārsts varētu izvēlēties pacientam piemērotāko, drošāko un efektīvāko anestezējošo līdzekli!