Sedācija ar smieklu gāzes palīdzību

Sedācija — labākais risinājums pacientam un ārstam

Kas ir sedācija? Sedācija — tā ir pacienta ievadīšana pusmiega stāvoklī ar smieklu gāzes palīdzību. Virspusējas sedācijas metode, kuru pielieto zobārstniecībā, apspiež bailes un sniedz pacientam miera sajūtu. Kā rezultātā mūsu pacienti ir amzirsuši, ko nozīmē vārdi “Man bail iet pie zobārsta!”.

ASV, Lielbritānijas un Izraēlas klīniku ārsti jau sen un veiksmīgi pielieto smieklu gāzi zobārstniecībā. Šai tehnoloģijai ir maz kontrindikāciju, un to plaši izmanto tieši bērnu stomatoloģijā. Mūsu ārsti izmanto sedāciju, lai mazie pacienti neizjustu stresu un nebaidītos regulāri nākt pie zobārsta.

Parasti mazs bērns nespēj izturēt stomatoloģiskajā krēslā vairāk par 10 minūtēm, bet procedūras ilgums ar sedāciju var pagarināties līdz 40-60 minūtēm, kas ļauj stomatologam izārstēt vairākus zobus vienā reizē. Tas būtiski samazina vizīšu skaitu pie zobārsta.

Kā darbojas sedācija?

Par smieklu gāzi ikdienā sauc slāpekļa oksīdu. Šī gāze vairāku desmitgažu laikā tika veksmīgi pielietota ķirurģijā un ģinekoloģijā.

Amerikāņu kompānija Matrx dažu gadu garumā izstrādāja ierīci, kurā tiek veidots nomierinošs elpojamais sajaukums, kurš par 30% sastāv no skābekļa un par 70% no smieklu gāzes. Tas ir drošs aparāts ar elektronisku vadību, ar sistēmu, kas pasargā no kļūdām sajaukuma daudzuma aprēķinā. Gāzes padeve ierīcē ir automatizēta.

Caur deguna masku līdzeklis nonāk deguna dobumā, bet izelpotais gaiss tiek novākts ar lielātruma sūkni. Zobārsts ņemot vērā pacienta vecumu un veselības stāvokli nosaka devu un pēc nepieciešamības var to grozīt procedūras laikā.

Kamēr pacients ieelpo smieklu gāzi, viņš jūt atslabinājumu un mieru. Pacients ir samaņā, viņš spēj reaģēt un sarunāties ar zobārstu. Pēc procedūras beigām maska tiek noņemta. Tad smieklu gāzes iedarbība uzreiz tiek pārtraukta.

Procedūru laikā pacients izjūt emocionālu komfortu, atslabinājumu un mieru. Bet pats galvenais — nekādas bailes!

Ko ir svarīgi zināt par sedāciju:

  • Sedācja nav pretsāpju līdzeklis, tai ir tikai neliels pretsāpju efekts. Izvairīties no sāpīgām sajūtām, ārstējot zobus, palīdz tikai narkoze vai lokālie pretsāpju preparāti.
  • Sedācija nav narkoze. Gāze pilnībā tiek izvadīta no organisma pēc tās iedarbības beigām, tāpēc uzreiz pēc procedūras ar sedācijas pielietošanu pacients var sēsties pie stūres.
  • Zobārsta pienākums — izveidot komfortablus psiholoģiskus apstākļus bērnam, savādāk gāze nepalīdzēs izvairīties no nepatīkamiem pārdzīvojumiem. Stomatologi rekomendē sedāciju pirmās vizītes laikā, izņemot gadījumus, kad pacients ir ļoti mazs un nevar sarunāties ar zobārstu, vai kad ir citas kontrindikācijas.
  • Pieaugušajiem pacientiem sedācija ir ieteicama, ja ir izteiktas bailes no stomatologa. Ir jāņem vērā, ka pieaugušajiem ir vairāk kontrindikāciju smieklu gāzes lietošanai, piemēram, hroniskās slimības, alkoholiskā atkarība, galvas traumas utt.
  • Bērniem ir iespējams pielietot sedāciju ar smieklu gāzi, kad tie sasnieguši apzinīgu vecumu – bērns pats var sarunāties ar ārstu un ļauj sev uzvilkt masku. Šo sedācijas veidu iesakām bērniņiem no 4 gadu vecuma.

Zobu ārstēšana bez sāpēm un bailēm ir realitāte!

Pateicoties tam, ka mūsu klīnika piedāvā ārstēt zobus ar sedāciju, vairāki pacienti ir veiksmīgi tikuši galā pat ar ielaistām stomatoloģiskām problēmām.

Nebaidīties no zobu ārstēšanas ir viegli! Pamēģiniet!