Mutes dobuma higiēna pacientiem ar periodontītu

Pacientiem ar periodontītu (smaganu atkāpšanos) regulāra profesionālā mutes dobuma higiēna ir īpaši svarīga, lai saglabātu smaganu veselību pēc iespējas augstākā līmenī un nepieļaututurpmāku problēmas attīstību, kas var veicināt pat zobu zaudēšanu. Ja zobu higiēnists, veicot pacienta zobu un smaganu apskati, konstatē, ka sākusies periodontīta attīstība un nopietna smaganu atkāpšanās, pirms zobu higiēnas pacientam noteikti jāapmeklē periodontologs. Speciālists izvērtēs problēmas nopietnību un nepieciešamības gadījumā veiks dziļās kiretāžas procedūru, lai attīrītu periodontālās kabatas no baktērijām un apturētu problēmas attīstību.

Pēc dziļās kiretāžas procedūras pacientiem regulāri, vismaz reizi trijos mēnešos, jāapmeklē zobu higiēnists, lai veiktu profesionālo zobu higiēnu. Procedūras laikā zobu higiēnists iztīra pacienta mutes dobumu no zobu aplikuma baktērijām un likvidē zobakmeni, nepieļaujot baktēriju tālāku postošu iedarbību uz pacienta smaganām.  

Procedūras norise:

  • Pacientiem ar periodontītu stingri jāievēro regulāra un pilnvērtīga mutes dobuma higiēna mājas apstākļos, kā arī reizi trijos mēnešos jāveic profesionālās zobu higiēnas procedūra.
  • Ja pacienta zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
  • Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
  • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
  • Pēc pacienta vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.

Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gēlu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības. Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.