Profilaktiskā mutes dobuma higiēna

Higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā

Pacientiem, kuriem ir laba zobu un smaganu veselība, zobu higiēnista apmeklējums vismaz vienu reizi gadā nepieciešams kā profilaktiska procedūra. Regulārs zobu higiēnista apmeklējums ir ļoti svarīgs, lai varētu ilgstoši uzturēt labā līmenī zobu un smaganu veselību. Zobu higiēnas procedūras laikā ar zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem zobu higiēnists iztīra visas grūti sasniedzamās mutes dobuma daļas, likvidējot kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmeni. Procedūras noslēgumā pēc pacienta vēlmes zobus apstrādā ar sodas strūklu, lai piešķirtu zobiem nelielu balinošu efektu. Zobu higiēnista apmeklējums pacientam ļauj gan regulāri kontrolēt savu zobu veselību, gan palīdz uzturēt zobus veselus. Pacientiem ar sirds slimībām, cukura diabētu un smēķētājiem zobu higiēnu ieteicams veikt vēl biežāk, jo šiem cilvēkiem smaganas ir jūtīgākas un pastiprināti veidojas zobu aplikums.

Zobu aplikums un zobakmens – galvenie zobu un smaganu problēmu izraisītāji

Zobu aplikums ir mīksta masa, kas veidojas no ēdiena paliekām. Mutē tas galvenokārt uzkrājas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās (fisūrās) uz kožamās virsmas – vietās, kuras ir grūti sasniedzamas ar zobu birsti. Atsevišķi pārtikas produkti, piemēram, saldumi un miltu izstrādājumi, melnā tēja un kafija pastiprināti veicina aplikuma veidošanos. Ļoti negatīva ietekme uz zobu veselību ir arī smēķēšanai – nikotīna iedarbībā pastiprināti veidojas zobu aplikums, bet zobi iegūst dzeltenīgi brūnu nokrāsu (līdzīgs efekts ir arī kafijai). Ilgstoši uzkrājoties zobu aplikumam, tas sacietē, kā rezultātā izveidojas zobakmens. Tādas ikdienas rūpes par zobiem kā zobu tīrīšana un zobu diega lietošana ir obligātas, taču ar zobu birsti un zobu diegu mājas apstākļos nav iespējams pilnībā likvidēt baktēriju izraisīto zobu aplikumu un zobakmeni. Līdz ar to, tajās mutes vietās, kurām ir ierobežota piekļuve (zobu starpās, zobu rievās), rodas pastiprināts iekaisuma un infekcijas rašanās risks. Tādēļ pacientiem, kuriem ikdienā nav sūdzību par zobu veselību, lai izvairītos no iepriekš minētajām problēmām, regulāri ne tikai jārūpējas par zobu higiēnu mājas apstākļos, bet arī ne retāk kā reizi gadā jāapmeklē zobu higiēnists.

Profilaktiskā mutes dobuma higiēnas procedūra

Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta zobu stāvokli, kā arī ar speciālu zobārstniecības instrumentu kontroles nolūkos pārbauda pacienta smaganu kabatu dziļumu. Tādā veidā iespējams noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process – paradontoze. Ja zobu higiēnists konstatē, ka ap pacienta zobiem sakrājies daudz zobu aplikuma un zobus skāris liels zobakmens, zobu higiēnas procedūra atsevišķos gadījumos var tikt veikta vairākos seansos, tomēr visbiežāk profilaktiskā zobu higiēnas procedūra tiek veikta viena seansa laikā.

Procedūras norise:

  • Ja pacienta zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
  • Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
  • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
  • Pēc pacienta vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.

Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gēlu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības. Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.