Zobu balināšana

Ja pacienta zobi laika gaitā zaudējuši dabīgo baltumu un kļuvuši dzeltenīgi vai tumši (piemēram, smēķēšanas vai kafijas iedarbībā), viena no efektīvākajām metodēm zobu estētiskuma uzlabošanai ir zobu balināšana. Tā ir zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāla balinošā gela palīdzību tiek sašķelta tumšā zobu pigmentācija, kā rezultātā zobu emaljas tonis kļūst ievērojami gaišāks. Zobu balināšanas procedūru pacients pēc izvēles var veikt mājas apstākļos, izmantojot speciālas balinošās kapes, vai arī zobārsta kabinetā vienas vizītes laikā, kur pacienta zobi tiek balināti, izmantojot zobu fotobalināšanas metodi.

Procedūras norise:

  • Zobārsts veic pacienta smaganu izolāciju, lai gēls nenonāktu saskarē ar smaganām.
  • Uz pacienta zobiem tiek uzklāts balinošais gels un zobi tiek gaismoti ar heliolampu.
  • Atkarībā no zobu emaljas toņa un vēlamā rezultāta (cik stipri pacients vēlas balināt zobus), balinošais gels procedūras laikā tiek uzklāts vairākas reizes.
  • Tā kā zobu fotobalināšanas laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu preparātu, kas fluorizē zobus un mazina to jūtīgumu.
  • Pēc zobu fotobalināšanas procedūras pacientam vismaz divas nedēļas jālieto zobu pasta un skalojamais līdzeklis jūtīgiem zobiem, lai stiprinātu zobu emaljas aizsargslāni un mazinātu zobu jūtīgumu.

Jāņem vērā

Zobu aplikums un zobakmens veicina nevienmērīgu balinošā līdzekļa iedarbību uz zobu emalju, tādēļ pirms fotobalināšanas procedūras stomatologs Jums var ieteikt veikt zobu higiēnu.

Plombas un zobu kroņi nepakļaujas balināšanai, tādēļ tos gaišākus var padarīt, vienīgi veicot to nomaiņu.
Tā kā zobu balināšana veicina pastiprinātu zobu jūtīgumu, pacientam precīzi jāievēro visi zobārsta norādījumi un pēc procedūras vismaz divas nedēļas jālieto zobu pasta un skalojamais līdzeklis jūtīgiem zobiem. Zobu pastu jūtīgiem zobiem ieteicams lietot arī kādu laiku pirms fotobalināšanas procedūras.

Fotobalināšana netiek veikta bērniem līdz 18 gadu vecumam, grūtniecēm un sievietēm, kas baro ar krūti, kā arī pacientiem ar nopietnām smaganu saslimšanām vai zobu eroziju.

Zobu balināšanas procedūru stomatologi iesaka izmantot ne biežāk kā reizi pusgadā.