Zobu higiēna bērniem

Higiēnista apmeklējums divas reizes gadā

Rūpēm par zobu higiēnu un profesionāla zobu higiēnista apmeklējumiem jau agrā bērnībā jākļūst par ierastu bērna veselības profilakses sastāvdaļu. Zobu higiēnista apmeklējums ļaus gan regulāri kontrolēt bērna zobu veselību un uzturēt to labā līmenī, gan sekmēs mazā pacienta uzticēšanos zobārstam un drošības sajūtu nākotnē, ja būs nepieciešamas nopietnākas zobārstniecības procedūras.

Pirmā vizīte pie zobu higiēnista

Pirmo reizi bērnu pie zobu higiēnista ieteicams vest divu gadu vecumā. Šai vizītei ir ļoti būtiska iepazīšanās nozīme. Mazais pacients iepazīstas ar zobārsta kabinetu, pasēž un pabraukā zobārstniecības krēslā, bet zobārsts tikmēr aprunājas ar bērnu un cenšas radīt pēc iespējas drošāku un patīkamāku savstarpējas uzticēšanās atmosfēru.

Pirmajā reizē mazajam pacientam netiek veiktas zobārstniecības procedūras. Ja bērns vēlas un atļauj zobārstam apskatīt viņa zobus, tad speciālists to izdara, bet, ja mazais pacients nevēlas, tad tas netiek darīts. Galvenais – bērns ir iepazinies ar zobārstu un atmosfēru zobārstniecības iestādē. Liela loma uzticības veidošanā pret zobārstu ir arī vecākiem – pirms nākšanas uz zobārstniecības klīniku jāizstāsta, kas tajā sagaida mazo pacientu –zobārsts parunāsies, parādīs krēslu un apskatīsies zobus. 

Zobu higiēnas procedūra bērniem

Nākamajās vizītēs, kad mazais pacients jau kļuvis vecāks (trīs-četru gadu vecumā) un iepazinies ar zobārstu, tiek veikta saudzīga zobu higiēnas procedūra. Pirms tam speciālists pārbauda bērna zobu veselības stāvokli, konstatējot, vai nav attīstījies zobu kariess. Zobu higiēna tiek veikta tikai ar zobu birsti un speciālu zobu pastu.

Tā kā bērniem līdz pusaudža vecumam, ievērojot pienācīgu mutes dobuma higiēnu, zobakmens visbiežāk neveidojas, zobus higiēnas procedūras laikā netiek izmantoti zobārstniecības instrumenti. Bērniem vizītei pie zobu higiēnista ir arī izglītojoša nozīme, jo šādā veidā mazais pacients apgūst pirmos soļus patstāvīgai zobu higiēnas ievērošanai mājas apstākļos.

Procedūras norise:

  • Zobārsts saudzīgi iztīra mazā pacienta zobus ar zobu birsti un speciālu zobu pastu, likvidējot lielākās zobu aplikuma masas no pacienta zobiem.
  • Bērna zobus izdiego, lai likvidētu zobu aplikumu grūtāk sasniedzamās daļās – zobu starpās.
  • Profilaktiskos nolūkos uz zobiem tiek uzlikta fluora aplikācija – speciāls gēls, kas stiprina zobu emaljas aizsargslāni (pelīkulu).
  • Nepieciešamības gadījumā speciālists var ieteikt lietot arī fluora tabletes.
  • Zobu higiēnists izstāsta un parāda mazajam pacientam pareizas zobu tīrīšanas kustības un pārrunā mutes higiēnas ievērošanas nozīmi.     
  • Vecākiem bērniem (visbiežāk jau pusaudža vecumā, sākot augt pastāvīgajiem zobiem) zobu higiēnas procedūrā tiek izmantoti arī zobārstniecības instrumenti un, ja izveidojies zobakmens, arī ultraskaņas skeileris.

Bērnu zobu higiēna – ieteikumi

Vecākiem ir rūpīgi jāseko līdzi, kā bērns ievēro zobu higiēnu un aptuveni līdz astoņu gadu vecumam jāpalīdz tīrīt zobus, jo līdz šim laikam visbiežāk bērniem vēl nav noformējušās pareizas zobu tīrīšanas kustības.

Lai izslēgtu bīstami lielu zobu pastas norīšanas iespēju, uz zobu birstes tā jāuzliek ne vairāk kā zirņa lielumā.

Piena zobi ir stipri pakļauti kariesa iedarbībai – t.s. piena pudeļu kariess rodas, ja mazam bērnam regulāri dod dzert saldinātus dzērienus – cukurs ļoti nelabvēlīgi ietekmē zobu emalju.

Ieteicams mācīt bērnam pareiza uztura pamatus, līdz minimumam samazinot mielošanos starp ēdienreizēm, saldās uzkodas un dzērienus.