Zobu higiēna grūtniecēm

Higiēnista apmeklējums divas reizes grūtniecības laikā

Grūtniecība ir īpašs laiks sievietes dzīvē, kura laikā rūpēs par gaidāmo mazuli visbiežāk izmainās gan topošo māmiņu dzīvesveids, gan ēšanas paradumi. Grūtniecības iespaidā mainās arī organisma imūnsistēmas darbība, kā rezultātā sievietes organisms var kļūt uzņēmīgāks pret dažāda veida slimībām un infekcijām. Minētie faktori ietekmē arī zobu veselību, tādēļ topošajām māmiņām īpaši svarīgas ir rūpes par labu mutes dobuma higiēnu, vismaz divas reizes grūtniecības laikā apmeklējot zobu higiēnistu.

Zobu veselība un higiēna grūtniecības laikā

Ēšanas paradumu maiņa (biežākas ēšanas reizes, vairāk sāļu un saldu pārtikas produktu uzturā), hormonu līmeņa paaugstināšanās organismā un organisma imūnsistēmas pavājināšanās veicina pastiprinātu aplikuma un zobakmens veidošanos ap zobiem, kā arī smaganu asiņošanu. Grūtniecības laikā nedaudz mainās arī siekalu sastāvs, un siekalas nespēj tik efektīvi attīrīt mutes dobumu no kaitīgajām baktērijām. Tādēļ topošajām māmiņām ļoti svarīgas ir rūpes par zobu veselību gan mājās (zobu tīrīšana, zobu diega lietošana), gan profesionāla zobu higiēnas procedūra. Zobārsta apmeklējums ļaus arī kontrolēt kopējo mutes dobuma veselības stāvokli, laikus novēršot nopietnu zobu problēmu rašanos. Grūtniecības laikā tas ir īpaši svarīgi, jo laikus nenovērsts iekaisums un infekcija mutes dobumā var nelabvēlīgi ietekmēt arī mazuļa veselību.

Zobu higiēnas procedūra grūtniecēm

Uzsākot zobu higiēnas procedūru, speciālists pārbauda topošās māmiņas zobu un smaganu veselības stāvokli. Ar speciālu zobārstniecības instrumentu tiek pārbaudīts smaganu kabatu dziļums, lai noteiktu iespējamās smaganu atkāpšanās pazīmes. Procedūras laikā netiek izmantots ultraskaņas skeilieris, jo vibrācijas, kas rodas ultraskaņas iedarbībā, var nelabvēlīgi ietekmēt mazuļa veselību.

Procedūras norise:

  • Ja pacientes zobi ir jutīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jutīgumu, – uz zobiem uzklāj anestezējošo gēlu.
  • Zobu higiēnists ar zobārstniecības instrumentiem noņem zobu aplikuma un zobakmens masas.
  • Zobu higiēnists nopulē pacientes zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.
  • Pēc pacientes vēlmes zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, kas piešķir zobiem nelielu balinošu efektu.
  • Procedūras noslēgumā zobu higiēnists uz pacientes zobiem var uzlikt fluora aplikāciju – zobu aizsargslāni (pelīkulu) stiprinošu gelu.  

Zobu higiēnas ieteikumi grūtniecēm

Lietot fluoru saturošas zobu pastas – tās stiprina zobu emalju, kas grūtniecības laikā kļūst jūtīgāka, un veicina kalcija saglabāšanos zobu emaljas sastāvā. Pēc ārsta ieteikuma var lietot arī fluora tabletes.

Lietot kalciju saturošus preparātus – tie nepieciešami gan zobu emaljas stiprināšanai, gan veselīgai mazuļa attīstībai.

Viena no grūtniecības laikam raksturīgajām iezīmēm, kas galvenokārt rodas pastiprinātas hormonu veidošanās ietekmē, var būt slikta dūša no rīta. Šādā gadījumā, kuņģa sula nonāk saskarē ar zobu emalju un pastiprināti iedarbojas uz to, izmainot zobu emaljas pH līmeni. Tādēļ, ja ir bijusi slikta dūša, stundu pēc tam ieteicams netīrīt zobus, lai pastiprināti netraumētu zobu emalju.

Noteikti apmeklēt zobu higiēnistu grūtniecības otrajā trimestrī.