Zobu higiēna pacientiem ar protēzēm vai zobu implantiem

Higiēnista apmeklējums vienu reizi gadā

Pacientiem, kuru zobi ir pilnībā vai daļēji restaurēti ar zobu protēzēm vai implantiem, zobu higiēnas procedūrai ir ne mazāk svarīga nozīme kā pacientiem ar dabīgajiem zobiem. Tā kā arī ap mākslīgi restaurētiem zobiem veidojas zobu aplikums un zobakmens, ko nevar pilnībā likvidēt mājas apstākļos, pacientiem nepieciešams vismaz reizi gadā apmeklēt zobu higiēnistu, lai pārbaudītu smaganu veselības stāvokli un iztīrītu mutes dobumu no kaitīgajām aplikuma baktērijām. Regulāri veikta zobu higiēna palīdz ilgstoši saglabāt dabīgo zobu, kā arī smaganu veselību, nepieļaujot zobu bojājumus veidošanos, smaganu atkāpšanos, gingivīta un periodontīta attīstību.

Mutes dobuma higiēnas procedūra pacientiem ar protēzēm vai zobu implantiem

Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta dabīgo zobu (ja tie ir) un kopējo mutes dobuma veselības stāvokli, kā arī pārbauda smaganu veselību – ar speciālu instrumentu novērtē smaganu kabatu dziļumu. Tas speciālistam ļauj noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process. Higiēnas procedūras laikā, zobu

Procedūras norise:

  • Ja pacientam ir jutīgas smaganas un zobi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jūtīgumu, – uz smaganām uzklāj anestezējošo gēlu.
  • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists attīra zobu implantus un protēzes no baktērijām.
  • Gadījumā, ja pacientam saglabājušies dabīgie zobi un tos skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus.
  • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu.

Protēžu higiēna mājas apstākļos   

Lai zobu protēžu, pacienta dabīgo zobu un mutes dobuma higiēna būtu veselīga, nepieciešams ievērot vairākus izņemamo zobu protēžu un mutes dobuma kopšanas nosacījumus:

Uz nakti zobu protēzes jāizņem ārā, lai atpūtinātu mutes dobuma gļotādu, kā arī mazinātu kariesa un aplikuma veidošanās risku. Miega laikā siekalu izdalīšanās ir mazāka, tādēļ siekalas nenodrošina mutes dobuma attīrīšanu no baktērijām.

Zobu protēzes jātīra ar zobu birsti, izņemot tās ārā no mutes. Ir pieejamas arī speciālas zobu birstes un pastas, kas paredzētas zobu protēžu tīrīšanai.

Izņemot zobu protēzi no mutes, nepieciešams rūpīgi notīrīt arī savus zobus. Pat, ja paša zobi nav saglabājušies, ar ultra-mīkstu vai ķirurģisko zobu birsti jāiztīra mutes dobums, lai stimulētu asinsriti un notīrītu izveidojušos aplikumu.

Lai nodrošinātu zobu protēzes higiēnu, ieteicams izmantot speciālās šķīstošās tabletes, kas šķīst ūdenī un dezinficē zobu protēzi.

Plati uz implantiem ieteicams divas-trīs reizes dienā pēc ēdienreizēm izņemt ārā un tīrīt ar speciāli šim nolūkam paredzētu zobu birsti. Tāpat noteikti jāiztīra arī implantu abatmenti un gļotāda ap tiem. Tādā veidā iespējams novērst aplikuma sakrāšanos uz zobu plates un ap implantiem, novēršot iekaisuma rašanās risku. Pacientiem ar zobu implantiem jāņem vērā, ka smaganu veselībai ir īpaši liela nozīme efektīvai zobu implantu funkcionēšanai – neveselas smaganas un smaganu atkāpšanās process var izraisīt zobu implantu kustīgumu un izkrišanu.