Zobu higiēna

 

Zobārstniecības cenas – Dental Art

Zobu higiēna ir profilaktiska zobārstniecības procedūra, kurai ir ļoti svarīga nozīme labas zobu un smaganu veselības saglabāšanai. Zobu higiēnista apmeklējums vismaz divas reizes gadā pacientam ļauj regulāri kontrolēt savu zobu veselību un uzturēt zobus veselus. Zobu higiēnas procedūras laikā ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem tiek iztīrītas visas grūti sasniedzamās mutes dobuma daļas, likvidējot kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmeni, kas ir galvenie zobu un smaganu problēmas izraisošie faktori.

Zobu aplikums un zobakmens

Zobu aplikums ir mīksta masa, kas veidojas no ēdiena paliekām un mutē galvenokārt uzkrājas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās (fisūrās) uz kožamās virsmas. Atsevišķi pārtikas produkti, piemēram, saldumi un miltu izstrādājumi, melnā tēja un kafija pastiprināti veicina aplikuma veidošanos. Negatīva ietekme uz zobu veselību ir arī smēķēšanai – nikotīna iedarbībā pastiprināti veidojas zobu aplikums, bet zobi iegūst dzeltenīgi brūnu nokrāsu (līdzīgs efekts ir arī kafijai). Ja zobu aplikums netiek laikus notīrīts, tas baktēriju iedarbības rezultātā sacietē un pārvēršas par zobakmeni, bojājot zobu emalju un veicinot smaganu kabatu palielināšanos. Tā rezultātā pacientam var attīsties zobu kariess, kā arī nopietnas smaganu saslimšanas – gingivīts un parodontīts. Laikus neārstētas, minētās slimības var izraisīt zobu kustīgumu un vēlāk arī pilnīgu zobu zaudēšanu.

Zobu higiēnas nepieciešamība

Tādas ikdienas rūpes par zobiem kā zobu tīrīšana un zobu diega lietošana ir obligātas, taču jāņem vērā, ka ar zobu birsti un zobu diegu nav iespējams pilnībā likvidēt baktēriju izraisīto zobu aplikumu un zobakmeni, jo zobu birste un zobu diegs nenodrošina piekļuvi visām mutes dobuma daļām. Līdz ar to, tajās mutes vietās, kurām ir ierobežota piekļuve, pastāv iekaisuma un infekcijas rašanās risks. Lai izvairītos no iepriekš minētajām problēmām, regulāri jārūpējas par zobu higiēnu gan mājas apstākļos, gan jāapmeklē zobu higiēnists vismaz divas reizes gadā.

Zobu higiēnas procedūra

Pirms procedūras zobu higiēnists izvērtē pacienta zobu stāvokli, kā arī ar speciālu zobārstniecības instrumentu kontroles nolūkos pārbauda pacienta smaganu kabatu dziļumu. Tādā veidā iespējams noteikt, vai nav sācies smaganu atkāpšanās process – paradontoze. Ja zobu higiēnists konstatē, ka ap pacienta zobiem sakrājies daudz zobu aplikuma un zobus skāris liels zobakmens, zobu higiēnas procedūra tiek veikta vairākos seansos (divos vai vairāk), savukārt, ja zobu aplikums un zobakmens ir salīdzinoši neliels, procedūra tiek veikta viena seansa laikā.

Procedūras norise

  • Ja pacienta zobi ir jūtīgi, pirms zobu higiēnas procedūras zobārsts pacientam veic virsmas anestēziju, kas mazina gļotādas jūtīgumu.
  • Gadījumā, ja pacienta zobus skāris liels zobu aplikums un zobakmens, sākotnēji zobi tiek attīrīti ar ultraskaņas skeileri. Šai procedūrai parasti nepieciešami vismaz divi seansi. Kad lielās zobu aplikuma un zobakmens masas ir noņemtas ar skeileri, zobu higiēnists turpina procedūru, izmantojot zobārstniecības instrumentus. Ja zobu aplikums un zobakmens ir neliels, procedūra tiek veikta vienas vizītes laikā, izmantojot tikai zobārstniecības instrumentus.
  • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem zobu higiēnists noņem zobu aplikumu un likvidē zobakmeni. Zobu higiēnists nopulē pacienta zobus ar abrazīvu pastu un rūpīgi iztīra ar zobu diegu. Pēc tam nepieciešamības gadījumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar sodas strūklu, lai piešķirtu zobiem nelielu balinošu efektu.
  • Tā kā zobu higiēnas procedūras laikā tiek pakļauts iedarbībai zobu emaljas aizsargslānis (pelīkula), procedūras noslēgumā pacienta zobi tiek apstrādāti ar speciālu, fluoru saturošu gelu (fluora aplikāciju), kas mineralizē zobus un pilnībā atjauno emaljas aizsargslāni, pasargājot zobu no baktēriju iedarbības.
  • Pusstundu pēc zobu higiēnas procedūras pacientam nedrīkst ēst, dzert, kā arī skalot muti, savukārt, vismaz 12 stundas pēc procedūras nav ieteicams lietot uzturā krāsainu pārtiku un dzērienus.

Svarīgi ievērot

Neatkarīgi no pacienta vecuma un zobu veselības stāvokļa zobu higiēnas procedūra jāveic regulāri, vismaz divas reizes gadā. Pacientiem ar sirds slimībām, cukura diabētu, kā arī grūtniecēm un smēķētājiem zobu higiēnu ieteicams veikt vēl biežāk, jo šiem cilvēkiem smaganas ir jūtīgākas un pastiprināti veidojas zobu aplikums. Pacientiem ar neizņemamajām zobu protēzēm un implantiem higiēnas procedūra ir tikpat nozīmīga kā pacientiem ar dabīgajiem zobiem, jo arī uz mākslīgi restaurētiem zobiem veidojas zobu aplikums un zobakmens, ko pilnībā likvidēt var tikai zobu higiēnas procedūras laikā.