Ortodontiskā ārstēšana

Tā kā ortodontiskās ārstēšanas laikā pacientam tiek veiktas fizioloģiskas žokļa uzbūves un zobu augšanas korekcijas, kopējais ortodontiskās ārstēšanās ilgums var aizņemt divus-trīs gadus. Ārstēšanās ilgums atkarīgs gan no pacienta vecuma, gan problēmas veida, gan tās smaguma. Ortodontiskās ārstēšanās laikā svarīgi ievērot visus ortodonta norādījumus un regulāri apmeklēt ortodontu, lai veiktu procesa kontroli un nepieciešamās korekcijas.

Sakodiena ārstēšana ar breketēm – procesa norise

 • Ortodonts veic pacienta žokļu panorāmas uzņēmumu (pilnu žokļu un zobu rentgenu) un izvērtē kopējo zobu veselības stāvokli. Ja nepieciešams, pirms ortodontiskās ārstēšanas tiek veikta zobu labošana.
 • Tiek noņemts pacienta zobu nospiedums, lai detalizēti izvērtētu konkrēto sakodiena problēmu un izvēlētos piemērotāko brekešu konstrukciju problēmas risinājumam. Ortodonts kopā ar pacientu vienojas par ārstēšanā pielietojamo zobu brekešu veidu.
 • Nepieciešamības gadījumā pirms brekešu uzlikšanas tiek veikta zobu ekstrakcija.
 • Sagatavojot pacienta zobus breketes uzlikšanai, ortodonts tos nopulē, lai noņemtu zobu aplikumu, kā arī dezinficēšanas nolūkos apstrādā zobus ar folijskābi.
 • Ortodonts noklāj pacienta zobus ar speciālu saistvielu un nogaismo tos ar heliolampu (zilas gaismas polimerizācijas lampa), savukārt, uz gumijas plāksnītēm tiek uzlikts kompozīta materiāls, lai vēlāk nodrošinātu stabilu breketes fiksāciju uz zoba virsmas. Breketes tiek nostiprinātas uz pacienta zobiem un nogaismotas.
 • Ortodonts uz breketes uzliek lokus un nostiprina tos ar speciālām gumijām.
 • Turpmāk pacientam ik pēc sešām nedēļām jāierodas pie ortodonta, lai speciālists varētu izvērtēt notikušās izmaiņas, nomainīt gumijas un lokus, kā arī veikt nepieciešamās korekcijas. Regulāri apmeklējot ortodontu un ievērojot viņa norādījumus, ārstēšanās ilgums parasti aizņem līdz pusotram gadam.
 • Pēc tam, kad zobārsts konstatējis, ka ir izveidots pareizs sakodiens un brekešu nēsāšana vairs nav nepieciešama, pacientam tiek noteikta piemērotākā fiksējošā konstrukcija – plastmasas platīte, kape vai metālisks loks (fiksējošais reteinters). Ja ortodonts konstatē, ka nepastāv turpmāks nepareiza sakodiena veidošanās risks, pacients var izvēlēties starp izņemamo plastmasas platīti (jānēsā līdz 1 gadam, regulāri apmeklējot ortodontu kontrolei) vai kapi (jānēsā līdz pusotram gadam ar regulāru kontroli).
 • Savukārt, ja ortodonts uzskata, ka pastāv atkārtos nepareiza sakodiena veidošanās risks, aiz pacienta zobiem tiek nostiprināts speciāls metālisks loks. Tā ir neizņemama konstrukcija, ko pacients var nēsāt vairākus gadus vai pat visu mūžu, lai saglabātu fizioloģiski pareizu sakodienu un saglabātu zobu estētiskās īpašības. Arī ar metālisko fiksējošo loku regulāri jāapmeklē ortodonts situācijas kontrolei.

Zobu ekstrakcija ortodontiskajā ārstēšanā

Gadījumos, kad zobu rinda ir stipri nevienmērīga, atsevišķi zobi sakodiena defekta dēļ var būt stipri izvirzījušies ārpus zobu rindas. Šādā gadījumā pirms ortodontiskās ārstēšanas ir jāveic zobu ekstrakcija, nodrošināt pareiza sakodiena izveidošanos un estētiski pievilcīgu smaidu. Visbiežāk pirms ortodontiskās ārstēšanas nepieciešama 4. vai 5. zobu (sānu zobu) ekstrakcija abās pusēs.

Fiksējošās konstrukcijas

Pēc tam, kad ir veikta sakodiena korekcija ar breketēm, nepieciešams laiks, lai pilnībā nofiksētu fizioloģiski pareizu zobu stāvokli, tādēļ pēc brekešu nēsāšanas pacientam nepieciešams noteiktu laiku lietot speciālas fiksējošās konstrukcijas. Tās var būt gan izņemamas, gan neizņemamas. Pacientam piemērotāko fiksējošo konstrukciju un pareizu tās lietošanas režīmu nosaka ortodonts atkarībā no turpmākās prognozes par sakodiena stāvokli. Pacientam, efektīva ārstēšanās rezultāta panākšanai, ļoti svarīgi ievērot ortodonta norādījumus.

 • Metālisks loks (fiksējošais reteiners) – neizņemama fiksējošā konstrukcija, metāliska stieplīte, kas tiek nostiprināta uz zobu aizmugurējās virsmas. Atsevišķos gadījumos pastāv varbūtība, ka arī pēc brekešu nēsāšanas sakodiens var atgriezties iepriekšējā, nepareizajā stāvoklī. Ja ortodonts uzskata, ka pastāv šāda prognoze, pacientam vislabākais risinājums ir zobu fiksēšana ar metālisko loku. Metāliskais loks pastāvīgi atrodas pacienta mutes dobumā un nodrošina pareiza sakodiena saglabāšanos. Konstrukcija nav pamanāma, tā netraucē runu un nerada diskomfortu, tādēļ nepieciešamības gadījumā reteiners var palikt pacienta mutē arī visu mūžu.
 • Fiksējošā plastmasas platīte – izņemama fiksējošā konstrukcija, kas mutes dobumā stiprinās ar speciālām skavām. Parasti tiek pielietota gadījumos, kad ārstēšana ar breketēm ir nodrošinājusi pilnīgu sakodiena korekciju un nepieciešams vienīgi nofiksēt esošo, pareizo zobu sakodienu. Plastmasas platīte pacientam visbiežāk jālieto līdz vienam gadam, ievērojot regulāru platīties higiēnu (pēc ēdienreizēm jāņem ārā un jātīra ar atsevišķu zobu birsti) un regulāri apmeklējot ortodontu situācijas kontrolei. Plastmasas platīte palīdz pilnībā nofiksēt pareizo sakodiena stāvokli.
 • Fiksējošā kape – pēc pacienta izvēles plastmasas platītes vietā var lietot speciālu fiksējošo kapi. Tā, līdzīgi kā plastmasas platīte, ir izņemama un tiek pielietota, lai nofiksētu izveidojušos pareizo zobu sakodienu. Kapi pacientam parasti jālieto līdz pusotram gadam, kamēr pilnībā nofiksējas pareizais sakodiena stāvoklis. Regulāri jāveic kapes tīrīšana un jāapmeklē ortodonts situācijas kontrolei.

Svarīgi ievērot

 • Gadījumā, ja pacientam apskatē tiek konstatēti zobu bojājumi, pirms ortodontiskās ārstēšanas tiek veiktas nepieciešamās zobu labošanas procedūras, jo ortodontisko ārstēšanu drīkst veikt tikai uz veseliem zobiem.
 • Lai ortodontiskā ārstēšanās būtu pēc iespējas efektīvāka un aizņemtu īsāku laiku, ļoti svarīgi ārstēšanās laikā ievērot zobārsta-ortodonta norādījumus, kā arī regulāri ierasties vizītēs uz pārbaudi un korekciju veikšanu.
 • Nēsājot breketes un citas ortodontiskās konstrukcijas, nedrīkst aizmirst arī par regulāru zobu higiēnista apmeklējumu, jo ap papildus konstrukcijām mutes dobumā pastiprināti veidojas zobu aplikums, kas var izraisīt nopietnu zobu bojājumu rašanos.
 • Pret ortodontiskajām un fiksējošajām platītēm jāizturas saudzīgi, regulāri, divas reizes dienā iztīrot tās ar speciāli šim nolūkam paredzētu zobu birsti. Nēsājot ortodontiskās platītes, jācenšas izvairīties no pārlieku cietas pārtikas lietošanas uzturā, jo tas var veicināt platītes salūšanu.
 • Ortodontiskā ārstēšana ir diezgan ilgs un sarežģīts process, taču rezultātā pacientam tiek nodrošināta efektīva un pareiza zobu funkcionalitāte un skaists, brīnišķīgs smaids, kas ikdienā veicina pārliecību par sevi un ļauj justies pilnībā brīvi.