Izņemamās zobu protēzes

Izņemamās zobu protēzes (plates) ir ierīces, kas tiek izmantotas zaudēto zobu atjaunošanai. Tās tiek pielietotas gan gadījumos, kad pacients zaudējis tikai dažus paša zobus, gan gadījumos, kad pacienta mutē dabīgie zobi nav saglabājušies. Zobu protezēšana ir vienkāršākais un pieejamākais zaudēto zobu atjaunošanas veids.

Zobu protezēšanas procedūra

Zobu protezēšanas procedūra norit trijās vai četrās zobārsta apmeklējuma reizēs, atkarībā no pacienta zaudēto dabīgo zobu skaita.

Zobu protezēšanas procedūras apraksts:

1. Zobārsts ņem pacienta zobu nospiedumu, kā arī nosaka atbilstošu topošās zobu protēzes toni.

2. Iegūtais nospiedums tiek nosūtīts uz zobu tehnisko laboratoriju. Turpmākā zobu protezēšanas procedūras norise atkarīga no pacienta zaudēto zobu skaita:

  1. Ja zobārsts konstatē, ka sakodienu var noteikt uzreiz, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavots zobu protēzes vaska modelis.
  2. Ja pacientam paša zobi nav saglabājušies, tad precīza sakodiena noteikšanai zobu tehniskajā laboratorijā vispirms tiek izgatavota vaska sagatave. Šādā gadījumā pacients vēlreiz ierodas vizītē pie zobārsta, lai ar vaska sagataves palīdzību tiktu noteikts precīzs sakodiens. Pēc tam sagatave tiek nosūtīta atpakaļ uz zobu tehnisko laboratoriju, kur tiek izgatavots zobu protēzes vaska modelis ar zobiem

3. Nākamajā zobārsta apmeklējuma reizē pacients ierodas, lai pielaikotu vaska zobu protēzes modeli. Tādā veidā tiek pārbaudīts, vai topošā zobu protēze pacientam būs pilnībā piemērota. Ja vaska modelis pacientam der, tad zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota īstā zobu protēze. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas korekcijas.
4. Kad zobu protēze ir gatava, pacients ierodas pie zobārsta, lai saņemtu izgatavoto zobu protēzi.

Izņemamo zobu protēžu kopšana

Lai zobu protēžu, pacienta dabīgo zobu un mutes dobuma higiēna būtu veselīga, nepieciešams ievērot vairākus izņemamo zobu protēžu un mutes dobuma kopšanas nosacījumus:

  1. Uz nakti zobu protēzes jāizņem ārā, lai atpūtinātu mutes dobuma gļotādu, kā arī mazinātu kariesa un aplikuma veidošanās risku. Miega laikā siekalu izdalīšanās ir mazāka, tādēļ siekalas nenodrošina mutes dobuma attīrīšanu no baktērijām.
  2. Zobu protēzes jātīra ar zobu birsti, izņemot tās ārā no mutes. Ir pieejamas arī speciālas zobu birstes un pastas, kas paredzētas zobu protēžu tīrīšanai.
  3. Izņemot zobu protēzi no mutes, nepieciešams rūpīgi notīrīt arī savus zobus. Pat, ja paša zobi nav saglabājušies, ar ultra mīkstu vai ķirurģisko zobu birsti jāiztīra mutes dobums, lai stimulētu asinsriti un notīrītu izveidojušos aplikumu.
  4. Lai nodrošinātu zobu protēzes higiēnu, ieteicams izmantot speciālās šķīstošās tabletes, kas šķīst ūdenī un dezinficē zobu protēzi.