Zobu sakņu inlejas

Ja pacienta zobs ir nopietni bojāts dažādu zobu defektu dēļ (kariess, erozija, abrāzija, zobu traumas) un tā rezultātā ir palicis mazāk par aptuveni 30% no zoba audu apjoma, bojātā zoba atjaunošanai tiek izmantota zoba saknes inleja. Saknes inleja daļēji tiek iecementēta pacienta zoba saknē, lai izveidotu stabilu pamatu bojātā zoba atjaunošanai ar zoba kroni vai zobu tiltu.

Inleju veidi

Atkarībā no atjaunojamā zoba sakņu skaita, zobārstniecībā tiek pielietotas viendaļīgās inlejas vai dalītās inlejas. Viendaļīgās tiek pielietotas viensakņu zobu atjaunošanai. Savukārt, dalītās inlejas sastāv no divām atsevišķām daļām, un tiek pielietotas vairāksakņu zobu atjaunošanai. Dalītā inleja zoba saknēs tiek ievietota pa daļām, kas pēc tam tiek savstarpēji savienotas, tādējādi izveidojot ļoti precīzu pamatni zobu kroņa vai zobu tilta uzlikšanai.

Lietās inlejas un cirkonija inlejas

Pēc pacienta vēlmēm priekšējo zobu restaurācijai var tikt izgatavotas divu veidu inlejas – lietās inlejas un cirkonija inlejas. Pēc funkcionalitātes abi zobi inleju veidi neatšķiras, taču, jāņem vērā, ka cirkonija inlejas nodrošina labākas zobu estētiskās īpašības. Lietās inlejas tiek izgatavotas no metāla, tādēļ var spīdēt cauri cirkonija zoba kronim un izskatīties estētiski nepievilcīgi. Savukārt, no cirkonija izgatavotās inlejas zem atjaunotā zoba kroņa nav redzamas. Sānu zobu atjaunošanai parasti tiek izmantotas lietās inlejas.

Inleju ievietošanas procedūra:

Pirms zoba atjaunošanas procedūras tiek veikta bojātā zoba kanālu tīrīšana (endodontija), un zobs tiek sapildīts ar gutaperču. Kad iekaisuma procesi zobā ir pilnībā likvidēti, var veikt tālāko zoba restaurāciju.

Procedūras norise:

  • Zobārsts no endodontiski sapildītās zoba saknes izņem daļu pildījuma un ņem atjaunojamā zoba nospiedumu. Izveidotā atvere tiek nosegta ar pagaidu zoba plombu. Zobārsts ar pacientu vienojas par to, vai tiks izgatavota lietā inleja vai cirkonija inleja.
  • Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavota pacientam precīzi piemērota zoba saknes inleja. Atkarībā no atjaunojamā zoba sakņu skaita, tiek izgatavota viendaļīgā inleja vai dalītā inleja.
  • Nākamajā pacienta vizītē, zobārsts ievieto inleju atjaunojamā zoba saknē un nostiprina ar pastāvīgo cementu.
  • Kad inleja ir iecementēta zoba saknē, var veikt tālāko zoba kroņa atjaunošanu – uz inlejas tiek nostiprināts zoba kronis vai zobu tilts.