Zobu kroņi

Mākslīgie zobu kroņi ir bojāto zobu atjaunošanas veids. Tas tiek pielietots gadījumos, kad pacienta dabīgie zobi ir nopietni cietuši dažādu zobu defektu dēļ (kariess, erozija, nodilums vai traumas) un tādēļ ir stipri bojāti zoba audi (palicis mazāk par 50% no zoba audu apjoma), kā rezultātā bojāto zobu nevar atjaunot ar zobu plombu.

Pēc pacienta vēlmēm var tikt izgatavoti dažādu veidu zobu kroņi:

 • Lietie zobu kroņi

  Tiek izgatavoti no metāla. Lietajiem zobu kroņiem piemīt metālisks spīdums, tādēļ estētisko īpašību dēļ tos parasti pielieto sānu zobu atjaunošanai.

 • Metālkeramikas zobu kroņi

  No keramikas izgatavoti zobu kroņi, kas stiprinās uz metāliska karkasa.

 • Cirkonija keramikas zobu kroņi

  No keramikas izgatavoti zobu kroņi, kas stiprinās uz cirkonija karkasa. Cirkonija keramikas zobu kroņi ir izturīgi un estētiski piemēroti jebkura zoba atjaunošanai, jo cirkonija karkass pēc krāsas ir saderīgs un nespīd cauri keramiskajam pārklājumam.

 • Cirkonija zobu kroņi

  No cirkonija izgatavoti zobu kroņi, kas estētiski ir identiski pacienta dabīgajiem zobiem. Visizturīgākais zobu kroņu veids, tādēļ cirkonija zobu kroņi ir īpaši piemēroti cilvēkiem ar paaugstinātu traumatisma risku.

 • Keramiskie zobu kroņi

  No presētās keramikas izgatavoti zobu kroņi. Keramikas materiāls ir salīdzinoši mazāk izturīgs, taču estētiski visatbilstošākais dabīgajam zoba izskatam, tādēļ keramiskie zobu kroņi vislabāk ir piemēroti priekšējo zobu atjaunošanai.

Senāk plaši tika pielietoti arī štancētie zobu kroņi – pēc izmēra standartizēti metāliski vai plastmasas zobu kroņi (netiek izgatavoti katram pacientam individuāli), ko novieto uz nedaudz apslīpētas bojātā zoba virsmas. Zobārstniecības tehnoloģiju attīstības gaitā šis zobu kroņu veids ir zaudējis savu popularitāti. Štancētie zobu kroņi ir ļoti neprecīza tehnoloģija. Tie cieši nepieguļ zoba virsmai un tādējādi zem kroņa daļas sakrājas liels mikrobu daudzums, kas rada infekcijas attīstības risku. Štancētie kroņi estētiski izskatās nepievilcīgi, kā arī funkcionāli nav piemēroti kvalitatīvai zoba restaurācijai, jo tie deformē pacienta smaganu, kas rezultātā var izraisīt periodontīta attīstību.

Zobu kroņu uzlikšanas procedūra

Zobu kroņu izgatavošanas un uzlikšanas procedūra noris vairākos zobārsta apmeklējuma seansos.

Procedūras apraksts:

 • Zobārsts noņem pacienta zobu nospiedumu un ar pacientu vienojas par izgatavojamā zoba kroņa veidu.
 • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem bojātais zobs tiek apslīpēts, lai uz tā sākotnēji varētu uzlikt pagaidu zoba kroni, bet vēlāk – arī pastāvīgo zoba kroni.
 • Zobārsts atkārtoti noņem pacienta zobu nospiedumu un reģistrē sakodienu, lai zobu tehniskajā laboratorijā tiktu izgatavots pastāvīgais zoba kroni.
 • Zobārsts uz vietas izgatavo pagaidu zoba kroni no plastmasas. Tas tiek uzlikts uz noslīpētā zoba virsmas ar pagaidu cementu.
 • Nākamajās vizītēs pacients ierodas pie zobārsta, lai sākotnēji veiktu pastāvīgā zoba kroņa karkasa pielaikošanu, bet vēlāk – visa kroņa pielaikošanu. Kad ir veiktas visas nepieciešamās pielaikošanas un nepieciešamības gadījumā veiktas korekcijas, zobu tehniskajā laboratorijā zoba kroni pārklāj ar glazūru.
 • Noslēdzošajā pacienta vizītē zobārsts noņem pagaidu kroni un ar pastāvīgo cementu uzliek pastāvīgo zoba kroni.