Zobu tilti

Zobu tilti ir zobu protēžu veids, ko pielieto gadījumos, ja pacientam trūkst viens vai divi (retākos gadījumos – trīs) blakus esoši zobi. Zobu tilts ir protezēšanas konstrukcija, kas fiksējas uz pacienta veselajiem zobiem.

Zobu tiltu uzlikšanas procedūra

Zobu tiltu izgatavošanas un uzlikšanas procedūra ir identiska zobu kroņu uzlikšanas procedūrai. Tā noris vairākos zobārsta apmeklējuma seansos.

Procedūras apraksts:

  • Zobārsts noņem pacienta zobu nospiedumu un ar pacientu vienojas par izgatavojamā zobu tilta veidu.
  • Ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem tiek apslīpēti zobu trūkuma vietai blakus esošie zobu, lai uz tiem sākotnēji nostiprinātu pagaidu zobu tiltu, bet vēlāk – arī pastāvīgo zobu tiltu.
  • Zobārsts atkārtoti noņem pacienta zobu nospiedumu un reģistrē sakodienu, lai zobu tehniskajā laboratorijā tiktu izgatavots pastāvīgais zobu tilts.
  • Uz pacienta zobiem ar pagaidu cementu tiek uzlikts pagaidu zobu tilts.
  • Nākamajās pāris vizītēs pacients ierodas pie zobārsta, lai sākotnēji veiktu pastāvīgā zobu tilta karkasa pielaikošanu, bet vēlāk – zobu tilta pielaikošanu. Kad ir veiktas visas nepieciešamās pielaikošanas un nepieciešamības gadījumā veiktas korekcijas, zobu tehniskajā laboratorijā zoba tiltu pārklāj ar speciālu, sacietinošu glazūru.
  • Noslēdzošajā pacienta vizītē zobārsts ar pastāvīgo cementu uzliek izgatavoto zobu tiltu.

Zobu tiltu kopšana

Zobu tiltiem nepieciešama ļoti rūpīga kopšana un higiēna. Tas ļaus izvairīties no iekaisuma attīstības riska zoba saknē zem kroņa daļas. Pacientam jāievēro rūpīga mutes dobuma higiēna un zobu tiltu kopšanai jālieto speciāls zobu diegs, kā arī regulāri jāapmeklē zobu higiēnists.

Jāņem vērā

Atjaunojot zaudētos zobus ar zobu tiltu, tiek pakļauti iedarbībai veselie zobi (lai zobu tiltu nofiksētu, veselos zobus nepieciešams noslīpēt), tādēļ pirms izvēles par labu zobu tiltam, pacientam jāizvērtē iespējamie ieguvumi un zaudējumi no šāda veida zobu restaurācijas. Gadījumā, ja laika gaitā rodas bojājums kādā no noslīpētajiem zobiem, ārstēšanai nepieciešams noņemt visu protezēšanas konstrukciju. Zobu atjaunošana ar zobu implantu prasa lielākus ieguldījumus, taču ir efektīvāks un estētiskāks trūkstošo zobu atjaunošanas veids. Atjaunojot zobus ar zoba implantu, netiek bojāti pacienta veselie zobi.