Zobu implanti

Zoba implants – identisks dabīgā zoba aizstājējs. Zoba implants ir ideāls risinājums cilvēkiem, kuri dažādu iemeslu dēļ ir zaudējuši savu dabīgo zobu un tādēļ nevar nodrošināt sev pilnvērtīgu dzīves kvalitāti. Zobu iztrūkums izraisa nopietnu diskomfortu. Zobu implantācija ir stomatoloģiska procedūra, kas ļauj aizvietot zaudētos dabīgos zobus jebkurā mutes dobuma daļā. To vietā ievieto mākslīgos zobus, kuri vizuāli un funkcionāli ir identiski cilvēka dabīgajiem zobiem. Atšķirībā no tradicionālajām protezēšanas metodēm, zobu implanti ir fizioloģiski daudz piemērotāki cilvēka dabīgajai mutes dobuma struktūrai. Tie ļauj pilnībā saglabāt dabīgajiem zobiem piemītošo estētisko izskatu un funkcionalitāti.

Zoba implanta sistēmas sastāvdaļas:

1. Titāna skrūve, kas tiek ieskrūvēta žokļa kaulā. Skrūve atbilstoši pacienta žokļa kaula struktūrai ir noteikta garuma, platuma, ar noteiktu vītņu skaitu un dziļumu. No ārpuses šī titāna skrūve ir speciāli apstrādāta, lai palielinātu saskares virsmu ar kaulu un tādējādi nodrošinātu zoba implanta saaugšanu ar kaulu (osseointegrācija). Šī procesa rezultātā tiek iegūts analogs zoba saknei, lai varētu veikt turpmāko zoba kroņa atjaunošanu.

2. Smaganu formētājs. Noteiktas formas titāna skrūve, kas uz laiku tiek ievietota zoba implantā virs smaganu līmeņa ar mērķi izveidot estētisku smaganas formu ap zoba implantu tāpat kā ap dabīgajiem zobiem.

3. Abatments. Zoba stumbriņa analogs. Pēc smaganu formētāja izņemšanas, abatments tiek ievietots un nostiprināts zoba implantā. Atkarībā no pacienta izvēles tiek ievietots metāliskais abatments vai cirkonija abatments. Metāliskā abatmenta priekšrocība ir salīdzinoši zemāka cena. Tas ir piemērots pacientiem ar biezu smaganu vai tajos gadījumos, ja zoba implantācija notiek mutes dobuma dziļumā. Savukārt, cirkonija abatments ir dārgāks, taču estētiskāks risinājums, ja tiek veikta priekšzobu implantācija, jo cirkonija abatments nespīd cauri plānai smaganai. Tas tiek lietots arī gadījumos, kad pacients plāno izmantot cirkonija zoba kroni.

4. Zoba kronis. Atkarībā no pacienta izvēles tiek izgatavots metālkeramikas vai cirkonija kronis, kas tiek izvietots un nostiprināts uz abatmenta. Pēc izskata un funkcionalitātes zoba kronis ir identisks dabīgajam zobam.

Zoba implantācijas process sastāv no diviem pamata posmiem. Pirmajā, ķirurģiskajā posmā, tiek veikta zoba implanta ievietošanas operācija un zoba implanta iedzīvināšana žokļa kaulā, kā arī smaganas noformēšana ap topošo zobu. Otrajā, protezēšanas posmā, tiek ņemts zobu nospiedums un izgatavots kronis. Zobu implantācijas procedūra notiek sterilos apstākļos zobārsta kabinetā, izmantojot vietējo anestēziju. Procedūras apraksts:

  • Zobārsts atsedz pacienta smaganu, lai nodrošinātu piekļuvi žokļa kaulam.
  • Žokļa kaulā tiek izveidots kanāls, kas pēc formas un izmēra precīzi atbilst izvēlētajam zoba implantam. Ja zobārsts konstatē, ka zoba implanta ievietošanai trūkst nepieciešamā kaula apjoma, tad pirms kanāla veidošanas un zoba implantācijas veikšanas kauls tiek pieaudzēts.
  • Zoba implants tiek ievietots (ieskrūvēts) sagatavotajā kanālā un nosegts ar smaganu.
  • Process turpinās pēc 2-6 mēnešiem, kuru laikā ir noticis osseointegrācijas process (zoba implanta saaugšana ar kaulu) – lai to konstatētu, tiek veikta rentgenoloģiskā izmeklēšana. Precīzu laika posmu, pēc kura tiek turpināts zoba implantācijas process (visbiežāk tie ir 2-6 mēneši), zobārsts nosaka katram pacientam individuāli, ņemot vērā pacienta žokļa kaula struktūru un vispārējo veselības stāvokli.
  • Pēc tam, kad zoba implants ir veiksmīgi saaudzis ar žokļa kaulu, zobārsts atsedz pacienta smaganu, un zoba implantā aptuveni uz 2 nedēļām tiek ievietots smaganu formētājs, lai ap topošo zobu izveidotos pareizas smaganu kontūras.
  • Pēc 2 nedēļām sākas protezēšanas posms. Tiek ņemts pacienta zobu nospiedums, lai zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotu pastāvīgu protezēšanas konstrukciju.
  • Zobu tehniskajā laboratorijā tiek izgatavots pacientam individuāli piemērots zoba kronis, ņemot vērā pacienta zobu formu un toni, sejas formu, kā arī pacienta vēlmes.
  • Kad zoba kronis ir izgatavots, zobārsts to ievieto pacienta mutes dobumā un uz dažiem mēnešiem nostiprina ar pagaidu cementu, lai nepieciešamības gadījumā veiktu korekcijas.
  • Kad zobārsts konstatē, ka kronis ir pacientam pilnībā piemērots, tas tiek nostiprināts jau ar pastāvīgo cementu.
  • Pacientam ik pa laikam jāveic rentgenoloģiskā izmeklēšana, lai novērtētu ievietotā zoba implanta funkcionēšanu.

Pirms zobu implantācijas procedūras veikšanas zobārsts vispirms novērtē pacienta vispārējo veselības stāvokli, veic žokļa kaula rentgenoloģisko izmeklēšanu un pārbauda mutes dobuma mīksto un cieto audu stāvokli, kā arī žokļu kaula blīvumu, lai rastu pacientam piemērotāko un efektīvāko risinājumu. Lai arī zobu implantācijas procedūra aizņem ilgāku laiku un prasa lielākus izdevumus, nekā tradicionālā protezēšana, tā ir neatsverama kā ilgtermiņa ieguldījums zobu problēmu novēršanā, jo zobu implanti tiek izgatavoti no bioloģiski saderīga, cilvēka audiem draudzīga titāna, un tādēļ pacientiem ar pietiekami labu veselību un atbilstošas zobu higiēnas ievērošanas gadījumā zobu implanti var kalpot visu mūžu.

Titāna zoba implants (Alpha Bio)600 – 700
Titāna zoba implants (Strauder)600 – 700
Titāna zoba implants (Straumann, Ankylos)750 – 850
Titāna zoba implants (Nobel Biocare)850
Kaula pieaudzēšana500
Kolagēna membrānas izmantošana400
Implanta atsegšana ar smaganu formēšanu100
Sinus Lift — mākslīgā kaula pieaudzēšana950 – 1500
Kaulu bloku transplantacijas operācija2000 – 5000
Metālkeramiskais kronis uz implanta700 – 1000
Cirkonija kronis uz implanta800 – 1200
Plate uz implantiem, stienīšveida konstrukcijas ar atačmentiem2900 – 3500
Plate uz implantiem ar ball atačmentiem1300 – 2500
Gumijas maiņa abatmentam75
Implanta pozicionēšanas kape120
Implanta izņemšana300
Skrūves maiņa kronim100