Gudrības zobu ekstrakcija

Gudrības zobi jeb astotie zobi ir pēdējie zobi, kas izaug cilvēka mutē, kad cilvēks jau ir pieaudzis. Parasti tas notiek 18-22 gadu vecumā. Gan augšžoklī, gan apakšžoklī zobu rindas beigās abās pusēs izšķiļas pa vienam zobam. Gudrības zobi ir mantojums no mūsu senčiem, senajiem cilvēkiem, kuru uzturs pārsvarā sastāvēja no ļoti cietas pārtikas, kam bija nepieciešama ilga sakošļāšana. Šī iemesla dēļ senajiem cilvēkiem bija gan lielāks žokļa izmērs, gan nepieciešamība pēc papildus zobiem mutes dobumā, lai nodrošinātu barības uzņemšanu. Savukārt, mūsdienu cilvēkam gudrības zobi neiesaistās sakodienā un nav nepieciešami kā līdzeklis barības sakošļāšanai. Daudziem cilvēkiem vairs pat nav gudrības zobu aizmetņu, savukārt, tiem cilvēkiem, kam gudrības zobi izšķiļas, tie bieži vien, nepareizi augot, izraisa sāpes un rada nopietnu zobu problēmu rašanās risku. Šādos gadījumos vienīgais risinājums problēmu novēršanai ir gudrības zobu ekstrakcija (izraušana).

Iespējamās problēmas

Ja pacientam šķiļas gudrības zobi, bet tai pašā laikā žoklis nav fizioloģiski piemērots (pietiekami liels), lai tajā būtu vieta papildu zobiem, rodas problēmas, kas sagādā pacientam nopietnu diskomfortu. Divas galvenās problēmas:

  1. Izšķiļas tikai daļa no zoba, kā rezultātā pārējā zoba daļa paliek zem smaganas. Šādā situācijā ap daļēji izšķīlušos zobu sakrājas ļoti daudz aplikuma, kas izraisa iekaisumu mīkstajos audos ap zoba kroni. Infekcijas vietā rodas sāpes un tūska, kas akūtajā stadijā parasti pazūd nedēļas laikā, taču, iekaisuma procesam turpinoties, tas pāriet hroniskā formā – sāpes un iekaisums turpina atkārtoties ik pēc kāda laika. Minētā problēma parasti ir raksturīga apakšžokļa gudrības zobiem.
  2. Nepareizs zoba augšanas virziens. Ja gudrības zobam šķiļoties, tam nav pietiekami daudz vietas zobu rindas beigās, gudrības zobs augot sasveras uz blakus zobu. Tā rezultātā tiek bojāta blakus zoba sakne vai kronis. Problēmu laikus nenovēršot, dažkārt var rasties zobu rindas nobīde.

Gudrības zobu ekstrakcija

Gudrības zobu ekstrakcijas procedūras norise atkarīga gan no tā, vai nepieciešams izņemt augšējo vai apakšējo gudrības zobu, gan atkarībā no radušās problēmas. Pirms zobu ekstrakcijas zobārsts veic zobu rentgenu un rūpīgi izvērtē pacienta zobu stāvokli. Procedūra tiek veikta zem vietējās anestēzijas.

Procedūras norise:

  1. Zobārsts atsedz pacienta smaganu (retinētiem zobiem), lai atvieglotu piekļuvi zobam.
  2. Ja procedūra tiek veikta apakšžokļa zobam, atsevišķos gadījumos, lai zobu veiksmīgi varētu izņemt, zobārsts noņem nelielu žokļa kaula fragmentu un sadala zobu vairākās daļās. Pēc tam zobs tiek izņemts pa daļām.
  3. Ja procedūras laikā bijis nepieciešams veikt smaganas atsegšanu, lai veicinātu manipulācijas vietas sadzīšanu, smagana tiek aizšūta aptuveni uz septiņām dienām.

Pēc zobu ekstrakcijas

Pacientam pēc zoba ekstrakcijas veikšanas ir rūpīgi jāievēro stomatologa sniegtie norādījumi un, ja nepieciešams, jālieto viņa nozīmētās zāles. Pāris dienas pēc zoba izraušanas var novērot nelielu pietūkumu un sajust nelielas sāpes. Ja minētie simptomi nepāriet dažu dienu laikā vai tiek novērotas smagākas komplikācijas, atkārtoti jāvēršas pie zobārsta.