Sakņu gala rezekcija

Zoba saknes gala rezekcija ir ķirurģiska zobārstniecības procedūra, ko pielieto gadījumos, ja zoba endodontiskā ārstēšana (zoba kanālu tīrīšana) nav nodrošinājusi pilnīgu iekaisuma likvidēšanu infekcijas skartajā zobā. Laikus nenovēršot iekaisumu, tas var izplatīties tālāk arī žokļa kaulā un veicināt zoba zaudēšanu. Zoba saknes gala rezekcija ir pēdējais variants zoba saglabāšanai. Procedūra ļauj, neskarot veselo zoba kroņa daļu, ķirurģiski likvidēt iekaisuma procesu izraisošo zoba saknes daļu.

Procedūras norise

Zoba saknes gala rezekcijas procedūra paredz, ka ķirurģiski tiek izveidota piekļuve zoba saknei un kaulam, likvidējot iekaisumu. Visbiežāk zoba saknes gala rezekcijas procedūra tiek veikta priekšzobiem un divsakņu zobiem. Trīssakņu zobiem saknes gala rezekcijas procedūra parasti netiek veikta. Zoba saknes gala rezekcijas procedūra tiek veikta zobārsta kabinetā zem vietējās anestēzijas, vienā zobārsta apmeklējuma reizē.

Zoba saknes gala rezekcijas procedūra:

  • Zobārsts pacientam ievada vietējo anestēziju.
  • Ar speciāliem instrumentiem zobārsts atsedz gļotādu un piekļūst inficētā zoba saknei.
  • Tiek izņemti infekcijas skartie audi un likvidēts cietušās zoba saknes galiņš.
  • Vieta, kur tikusi likvidēta zoba saknes daļa, tiek sapildīta ar speciālu, audus atjaunojošu materiālu.
  • Ķirurģiski skartie audi tiek aizšūti. Nepieciešamības gadījumā pirms tam operētajā vietā tiek veikta mākslīgā kaula pieaudzēšana.

Pēc procedūras

Zoba saknes gala rezekcija ir ķirurģiska manipulācija, pēc kuras dažas dienas ir iespējamas nelielas sāpes un pietūkums operētajā vietā. Nepieciešamības gadījumā pēc procedūras ir jālieto stomatologa nozīmētie medikamenti. Ievērojot zobārsta norādījumus, parasti simptomi izzūd pāris dienu laikā. Ja sadzīšanas process nenotiek un sāpes nepāriet ilgāku laiku, nepieciešams atkārtoti konsultēties ar zobārstu.