Vārdnīca
Abatments – Zoba stumbriņa analogs, kas tiek ievietots un nostiprināts zoba implantā.
Breketes – Ortodontiska konstrukcija, ar kuras palīdzību tiek izveidots pareizs zobu sakodiens.
Endodontija – Zobu kanālu tīrīšanas procedūra, kas tiek veikta gadījumos, ja dažādu zobu defektu dēļ ir cietusi lielakā daļa pacienta zoba mīksto audu.
Fotobalināšana – Zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciālu balinošo gelu un heliolampas palīdzību tiek sašķelta tumšā zobu pigmentācija, kā rezultātā zobu emaljas tonis izbalinās un kļūst gaišāks.
Gudrības zobi – Pēdējie zobi(astotie zobi), kas dažiem cilvēkiem izšķiļas mutes dobumā jau pieaugušā (18-22 gadu) vecumā.
Gutaperča – Speciāls materiāls, ar kura palīdzību endodontijas procedūras laikā tiek sapildīts zoba kanāls.
Heliolampa – Zilās gaismas polimerizācijas lampa, kas nodrošina zobārstniecības materiālu sacietēšanu.
Kariess – Zobu bojājumu veids, ko izraisa cilvēka mutes dobumā esošās baktērijas, noārdot zoba cietos audus.
Kavitāte – Caurums zobā, ko zobārsts izveido pacientam, lai atbrīvotos no kariesa un sapildītu to ar zobu plombējamo materiālu.
Zobu Nodilums (abrāzija) – Zobu cieto audu noārdīšanās mehānisku faktoru iedarbībā.
Zobu Onlejas – Zobu tehniskajā laboratorijā izgatavotas plombas no porcelāna.
Ortodontija – Zobārstniecības nozare nodarbojas ar zobu sakodienu labošanu, kas radies nepareizs zobu augšanas īpatnības dēļ.
Ortodontiskās plates – Izņemamas sakodiena korekcijas plates, kas tiek pielietotas bērnu un pusaudžu ortodontiskajā ārstēšanā.
Osseointegrācija – Zoba implanta saaugšana ar žokļa kaulu.
Pelīkula – Zoba emaljas aizsargslānis.
Plate uz implantiem – Izņemamo zobu protēžu veids, kas tiek stiprināts uz ieskrūvētajiem implantiem pacienta žoklī.
Saknes gala rezekcija – Ķirurģiska zobārstniecības procedūra, kuras rezultātā tiek noņemta daļa no zoba saknes, lai likvidētu iekaisuma procesu kaulā.
Saknes inleja – Zobu (mikro)protēze, kuru iecementē pacienta zoba saknē, lai izveidotu stabilu pamatu bojātā zoba atjaunošanai ar zoba kroni vai zobu tiltu.
Smaganu formētājs – Titāna skrūve, kas uz laiku tiek ievietota zoba implantā virs smaganu līmeņa ar mērķi izveidot estētisku smaganas formu ap zoba implantu.
Zobakmens – Ciets aplikums uz zobiem, kas bojā zobu emalju un veicina smaganu kabatu palielināšanos un kariesu.
Zoba implants – Mākslīga zoba sakne – pacienta žokļa kaulā ievietojama skrūve no titāna, kas ir ar cilvēka organisma audiem bioloģiski savietojams materiāls.
Zobu aplikums – Mīksta masa, kas veidojas no ēdiena paliekām un mutē galvenokārt uzkrājas gar smaganu malām pie zobu kakliņiem, zobu starpās un zobu rievās uz kožamās virsmas.
Zobu ekstrakcija – Zoba izraušana, ko pielieto gadījumos, ja pacienta zobs ir ļoti stipri bojāts dažādu zobu patoloģiju vai zobu defektu dēļ.
Zobu erozija – Zobu bojājums, ko izraisa zoba emaljas noārdīšanās skābju iedarbībā.
Zobu higiēna – Profilaktiska zobārstniecības procedūra, kuras laikā ar speciāliem zobārstniecības instrumentiem un medicīniskiem līdzekļiem tiek iztīrītas visas grūti sasniedzamās mutes dobuma daļas, likvidējot kaitīgās zobu aplikuma baktērijas un zobakmeni.
Zobu plombēšana – Zobu labošanas procedūra, kuras rezultāta tiek atjaunots bojātais zobs un zoba funkcionalitāte.
Zobu tilts – Zobu protēžu veids, ko pielieto gadījumos, ja pacientam trūkst viens vai divi (retākos gadījumos – trīs) blakus esoši zobi.
Zobu venīri – Porcelāna plāksnītes, ko nostiprina uz zobu priekšējās virsmas, lai atjaunotu zobu estētiskās funkcijas.
Lūdzu uzrakstiet, ko mēs varam uzlabot