Zobu erozija

Zobu erozija ir defekts, ko izraisa zoba emaljas noārdīšanās. Zobu erozijas cēlonis ir skābes, kuras, nonākot kontaktā ar zobiem, padara zoba emalju mīkstāku un veicina pakāpenisku emaljas sairšanu. Ja problēma netiek laicīgi pamanīta un novērsta, zobu erozijas rezultātā notiek zoba cieto audu (emaljas un dentīna) pilnīga noārdīšanās. Zobu erozijas iedarbības rezultātā var tikt sasniegta zoba pulpa (zoba nervs), izraisot pacientam zobu sāpes. Ja zobu erozijas rezultātā mīkstie audi nav skarti, var uzreiz veikt zobu plombēšanu, bet, ja ir skarti arī mīkstie audi, nepieciešams veikt endodontiju.

Zobu erozijas rašanās cēloņi

Zobu eroziju izraisa skābes, kas nonāk cilvēka mutes dobumā gan ar uzņemto pārtiku, gan apkārtējās vides iedarbības rezultātā, gan veselības problēmu dēļ. Cilvēkam, neievērojot rūpīgu zobu higiēnu, skābes ilgstoši saglabājas uz zobu virsmas, tādā veidā noārdot zobu emalju un radot nopietnas zobu problēmas. Zobu erozija bieži attīstās līdz ar kariesu.

Zobu erozijas cēloņi:

  • Pārmērīga skābu produktu lietošana uzturā. Daudzi pārtikas produkti satur skābes, kas var veicināt zobu erozijas attīstīšanos. Tie ir dažādi augļi (īpaši citrusaugļi), limonādes, skābas sulas, kafija, vīns, etiķi saturoša pārtika u.c. produkti.
  • Kuņģa darbības problēmas. Dažādu kuņģa slimību rezultātā (gastrīts, kuņģa čūlas), kā arī citu veselības problēmu dēļ kuņģa skābe var nokļūt mutes dobumā un nonākt saskarē ar zobiem, izraisot zobu eroziju.
  • Apkārtējās vides iedarbība. Ar skābēm un to saturošām vielām piesārņota vide (piemēram, strādājot rūpnīcās, ķīmiskās laboratorijās) var izraisīt skābju daļiņu ieelpošanu un nokļūšanu cilvēka mutes dobumā, tā veicinot zobu erozijas veidošanos.