Zobu nodilums

Zobu nodilums (abrāzija) ir zobu cieto audu noārdīšanās mehānisku faktoru iedarbībā. Regulāra mehānisku faktoru iedarbība uz zobiem var izraisīt zobu emaljas un dentīna nodilšanu. Smagos zobu abrāzijas gadījumos bojājums var sasniegt zoba pulpu (zoba nervu), kā rezultātā pacients jūt spēcīgas zobu sāpes. Ja zobu nodiluma rezultātā mīkstie audi nav skarti, var uzreiz veikt zobu plombēšanu, bet, ja ir skarti arī mīkstie audi, nepieciešams veikt endodontiju.

Zobu abrāzijas rašanās cēloņi:

Zobu abrāzija rodas mehānisku faktoru iedarbībā, noārdoties zoba cietajiem audiem. Zoba abrāzija kļūst intensīvāka, ja pacientam ir arī zobu erozijas pazīmes.

Zobu abrāzijas cēloņi:

  • Nepareiza zobu tīrīšanas tehnika. Pārāk spēcīga zobu berzēšana un pārlieku cietas zobu birstes izmantošana, kas izraisa zoba emaljas bojājumus.
  • Zobu lietošana nepiemērotiem nolūkiem. Tādi kaitīgi ieradumi kā nagu graušana, pildspalvu graušana, dažādu iepakojumu, burku, pudeļu atvēršana ar zobiem u.tml. veicina zobu nodiluma veidošanos.
  • Nepareizs zobu izvietojums mutes dobumā. Dabīgā ceļā vai traumu rezultātā sasvērušies zobi, zobu iztrūkums. Tas var izraisīt nepareizu zobu augšanu un veicināt spēcīgu savstarpējo berzi starp zobiem, rezultātā veicinot zobu nodilumu.